INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Edward Kazimierz Lubomirski      Edward Lubomirski, wizerunek na podstawie litografii Józefa Sonntaga wykonanej nie wcześniej jak w 1823 roku.

Edward Kazimierz Lubomirski  

 
 
1796 - 1823-02-26
Biogram został opublikowany w 1972 r. w XVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Lubomirski Edward Kazimierz (1796–1823), poeta, dyplomata. Ur. w Dubnie na Wołyniu, syn Michała (zob.) i Magdaleny z Raczyńskich. Ukończył Liceum Warszawskie. W r. 1814 wyjechał do Wiednia, gdzie kontynuował naukę oraz rozpoczął pracę dyplomatyczną przy tamtejszym poselstwie rosyjskim. Następnie pracował przy poselstwach rosyjskich w Berlinie i Londynie. W r. 1821 powrócił do kraju, osiadł w swych dobrach w Radzyminie pod Warszawą, gdzie zajmował się pracą pisarską i prowadzeniem majątku. W r. 1819 wydał w Warszawie przekład głośnego wówczas dramatu „Faust”, napisanego przez niemieckiego romantyka A. Klingemanna. W przedmowie do tego przekładu wystąpił jako (wczesny, jak na polskie stosunki) zwolennik i obrońca literatury romantycznej. W r. 1820 przebywał w Pradze Czeskiej, a w r. 1821 w Londynie, skąd wrócił późną jesienią t.r. W r. 1821 ogłosił w Warszawie obszerną książkę pt. Obraz historyczno-statystyczny Wiednia, którą napisał na podstawie własnych obserwacji w l. 1815–6. W książce tej ponownie wystąpił jako zwolennik niemieckiej literatury romantycznej, którą przeciwstawiał francuskiemu klasycyzmowi. Ze względu na demokratyczne i patriotyczne akcenty ideowe książka ta została wkrótce po wydaniu skonfiskowana i częściowo zniszczona przez carską cenzurę. T. r. wyszedł w Warszawie cykl poetycki L-ego, pt. Groby w dniu śmierci Tadeusza Kościuszki. Dumy rycerskie oryginalnie wierszem napisane…, przyjęty z entuzjazmem m. in. przez K. Brodzińskiego („Pam. Warsz.” 1822 nr z marca). W utworach tych z konwencjami klasycystycznymi ścierają się już nowe tendencje romantyczne. Wszystkie omawiane książki L-ego ukazały się anonimowo; wysuwane przez niektórych badaczy wątpliwości odnośnie do autorstwa książki o Wiedniu nie są przekonywające. W r. 1829 w Poznaniu ukazała się, pośmiertnie wydana staraniem E. Raczyńskiego, książka L-ego Rys statystyczny i polityczny Anglii.

Zmarł L. 26 II 1823 w Warszawie z rany odniesionej w pojedynku z oficerem Ignacym Grocholskim. Przed śmiercią zapisał główną część swego majątku na założenie instytucji dobroczynnej, której wybór i realizację powierzył ciotecznemu bratu Edwardowi Raczyńskiemu. Dzięki jego staraniom został otwarty w r. 1827 w Warszawie Instytut Oftalmiczny im. E. Lubomirskiego, który istniał do r. 1944.

 

Nowy Korbut (Oświecenie), V; Enc. Org.; W. Enc. Ilustr.; Wurzbach, Biogr. Lexikon, XVI; Żychliński, V 128–9; – Gomulicki J. W., Podróże po Szpargalii, „Nowe Książki” 1959 nr 21, 22; Melanowski W., Dzieje Instytutu Oftalmicznego im. E. Lubomirskiego w Warszawie 1823–1944, W. 1948 (podob.); Raczyński E., Wstęp do: L. E., Rys statystyczny i polityczny Anglii, P. 1829; Taborski R., Wśród wiedeńskich poloniców, (w druku); Wasylewski S., Jaśnie oświecony romantyk, w: tenże, U księżnej pani, Lw. 1917 i wyd. następne (podob.); tenże, U świtu romantyzmu, I, E. L., „Pam. Liter.” 1910 z. 2 s. 214–30; Wójcicki K. W., Kawa literacka w Warszawie, W. 1873 s. 52–3; tenże, Życiorysy znakomitych ludzi, W. 1851 II 243–7 (fot.); – „Kur. Warsz.” 1823 nr 50, 52 (w rubryce «Nowości warszawskie»).

Roman Taborski

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.